Login
Hasło
Jak kupić własną domenę?
(komputerswiat.pl /23.10.2009)

Założenie witryny internetowej (tej prywatnej czy też firmowej) musi się rozpocząć od pierwszego kroku - rejestracji domeny. Domena to w uproszczeniu adres, który pozwoli internautom dotrzeć na naszą stronę WWW.

Jednak przed rejestracją musimy wymyślić odpowiednią nazwę dla wspomnianej domeny. Trzeba zaznaczyć, że wbrew pozorom nie jest to łatwe. Według szacunków, bowiem na całym świecie jest już zarejestrowanych prawie 200 milionów domen.
W Polsce ich liczba sięga półtora miliona. Nigdy nie wiadomo, więc, czy wybrana przez nas nazwa nie funkcjonuje już w Internecie. Łatwo to jednak sprawdzić. Wystarczy odwiedzić witrynę jednej z firm zajmujących się rejestracją domen (ich wybór w Polsce jest dosyć szeroki) i wpisać konkretną frazę w specjalną wyszukiwarkę. Natychmiast dowiemy się, czy nazwa jest zajęta i ewentualnie, z jakimi rozszerzeniami jest jeszcze wolna.

- W wypadku rejestracji domen prywatnych użytkownicy w Polsce najczęściej wybierają adresy z użyciem swojego nazwiska bądź imienia w połączeniu z nazwiskiem i rozszerzeniem.com i .pl - wyjaśnia Daniel Kotyras, dyrektor do spraw marketingu i PR w NetArt, firmie prowadzącej serwis nazwa.pl. - Natomiast małe i średnie firmy powinny rejestrować domeny zawierające kluczowe frazy związane z ich działalnością, tak by internauta bez problemu mógł trafić do ich strony, nawet nie znając nazwy. Najlepszym rozwiązaniem jest rejestracja domen z użyciem jednej, dwóch nazw w połączeniu z rozszerzeniami, które są najbardziej popularne i wpisywane intuicyjnie:.pl, .eu, .com i .com.pl.

Kotyras podkreśla, że w ostatnim czasie dużym powodzeniem cieszą się domeny z polskimi znakami (na przykład ą i ę), a także te zawierające kilka wyrazów (oddzielonych myślnikiem), które są frazami często wyszukiwanymi w Google.

W Polsce funkcjonuje kilkanaście firm oferujących rejestrację i utrzymywanie domen internetowych. Ale tylko kilka z nich to prawdziwi potentaci, którzy trzymają w garści rynek. Przed zarejestrowaniem własnego adresu WWW dobrze jest rozejrzeć się w ofercie usługodawców, aby wybrać dla siebie najkorzystniejsze warunki.

Tanio tylko na początku
Sam proces zakładania i rejestrowania domeny jest o wiele prostszy niż wymyślenie dla niej konkretnej nazwy. Całą operację można w całości przeprowadzić przez Internet i nie zajmuje ona zwykle więcej niż kilkanaście minut.
Na początku też może nas spotkać miła niespodzianka, gdy okaże się, że przez pierwszy okres korzystania z domeny zapłacimy za nią grosze lub usługa będzie darmowa. Nie powinno nas to jednak zwieść - w kolejnych okresach rozliczeniowych utrzymanie domeny będzie od nas wymagało pełnej opłaty. Dlatego przed rejestracją adresu WWW należy dokładnie przejrzeć cenniki u kilku dostawców domen, by uniknąć późniejszych rozczarowań.
Ceny domen zależą od kilku czynników (na przykład typu rozszerzenia) i wahają się pomiędzy 45 a 200 złotych rocznie. Jednak średnio w naszym kraju za utrzymanie adresu WWW zapłacimy od 90 do 110 złotych rocznie.

Tworzenie stron internetowych Olkusz

ciekawostki

Nasi partnerzy:

 
Naziemna Telewizja Cyfrowa
Szczegóły
www.Najlepsze-Noclegi.pl Serwis ogłoszeń dla turystów oraz właściceli obiektów noclegowych
Usługi: Kompleksowe stworzenie serwisu internetowego wraz z modułem płatności i systemem CMS
Szczegóły
www.tele24.pl TELE24 - Alternatywny operator telekomunikacyjny
Usługi: Kompleksowe stworzenie systemu sprzedaży, odsługi i realizacji zamówień, współtworzenie serwisu internetowego
Szczegóły
www.KrakowConnect.com Serwis w języku angielskim dla zagranicznych turystów poszukujących transportu na terenie Polski.
Usługi: Kompleksowe stworzenie serwisu internetowego wraz z modułem prezentacji usług oraz systemem CMS
Copyright © 2007-2012 WebCreative statystyka